Herbata czarna kontra zielona

herbata czarna

Herbata czarna

Każdy z nas ma różne upodobania w praktycznie każdej, mniej lub bardziej istotnej kwestii dotyczącej naszych nawyków żywieniowych. Nie inaczej ma się sytuacja z herbatą, a raczej z tym, jaki rodzaj herbaty uważamy za swój ulubiony. Dla każdego ta prawdziwie dobra herbata to inna herbata. Niemniej nie da się ukryć, że największą ilością „fanów” cieszą się głównie dwa jej gatunki: herbata czarna i zielona.

Earl grey

Od lat miłośników klasycznego Earl Grey zmusza się do uznania wyższości herbaty zielonej nad czarną, głównie ze względu na jej właściwości prozdrowotne. Tymczasem mało kto wie, że liście herbaty czarnej i zielonej pochodzą tak naprawdę z jednej i tej samej rośliny. Dopiero w momencie produkcji obu herbat zachodzą procesy, które doprowadzają do takiego ich zróżnicowania. Aby uzyskać klasyczną, czarną herbatę, liście tej rośliny poddawane są długotrwałej fermentacji. Herbata zielona natomiast nie przechodzi tego procesu.

Różnice między herbatami

Pomimo znaczących różnic w produkcji obu herbat i wbrew powszechnie panującej opinii, zarówno herbata czarna jak i zielona wykazują wiele właściwości wpływających korzystnie na zdrowie ludzi spożywających je regularnie. Oba gatunki zawierają duże ilości antyoksydantów, wspomagają pracę układu trawiennego, krwionośnego, odpornościowego. A co szczególnie ciekawe, również wbrew obiegowej opinii, to herbata zielona pobudza nas bardziej od swojej czarnej „krewnej”. Zawiera ona bowiem więcej teiny.

PH herbaty czarnej

Herbata czarna cechuje się pH bardziej kwaśnym niż pH herbaty zielonej. Ten fakt powinien zainteresować osoby, którym zależy na kuracji oczyszczającej organizm. Zielona herbata jest im z tego względu polecana bardziej od herbaty czarnej.

Niemniej jednak, pomijając kwestie związane z wpływem obu herbat na nasz organizm, ważne są też inne, bardziej praktyczne cechy obu z nich. Jak np. fakt, że herbata czarna jest o wiele prostsza w przygotowaniu od zielonej. Co jest z pewnością koronnym i najważniejszym argumentem dla wielu osób, które nie czują się specjalistami w tej dziedzinie. 

Podobne wpisy