Herbaty świata w wersji zielonej i ich pochodzenie

herbaty świata

Popularność herbat

Herbata, w wielu miejscach świata, jest popularnie spożywanym napojem. W niektórych krajach, jak na przykład Wielka Brytania, picie jej jest elementem tradycji. Jest to okazja do spotkania się z przyjaciółmi i wspólnego spędzenia czasu w przerwie od codziennych obowiązków. Najpopularniejszą herbatą jest herbata czarna, a jej smak znany jest większości osób. Może być ona świetną bazą do różnorodnych napojów. Herbata z imbirem, cytryną i miętą, podawana z kostkami lodu, potrafi orzeźwić w gorące, letnie popołudnie. Jednak nie tylko kwestie kulturowe i smakowe czynią herbaty świata wyjątkowymi – posiadają one także walory prozdrowotne.

Zielone herbaty świata z Chin i Japonii

Na szczególną uwagę zasługuje herbata zielona. Pochodzi ona głównie z Chin i Japonii, choć obecnie plantacje herbaty spotykane są także w innych rejonach, między innymi w Indiach. Zielona herbata powstaje w wyniku przetworzenia liści rośliny Camellia Sinensis. Różnice istnieją w procedurze produkcyjnej, która warunkuje charakterystyczny smak i kolor napoju.
Jedną z najpopularniejszych zielonych herbat japońskich jest sencha, która cechuje się delikatnie owocowym aromatem i złotym zabarwieniem naparu. Równie popularna jest bancha, która ze względu na swój aromat i mniejszą zawartość kofeiny, jest orzeźwiającym i gaszącym pragnienie napojem. Dużym zainteresowaniem cieszy się ostatnio matcha – zielona herbata w formie proszku, który może być składnikiem różnych koktajli. Nie wystarczy jednak zmielić jakiejkolwiek zielonej herbaty – wymaga ona specjalnych warunków uprawy.
Poza odmianami japońskimi, warte wspomnienia są także odmiany chińskie – Long Jing, Anji bai cha czy Gunpowder. Long Jing to najbardziej znana chińska herbata o słodkawym smaku i zielonym zabarwieniu naparu. Anji bai cha, choć jej nazwa sugeruje inaczej, jest odmianą herbaty zielonej, o delikatnym, roślinnym aromacie. Gunpowder cechuje się wyrazistym smakiem, a uwagę zwraca charakterystyczny wygląd liści zwiniętych do środka. Wymienione odmiany to najbardziej znane herbaty świata i z pewnością warto ich spróbować!

Herbaciane wsparcie zdrowia

Zielona herbata bogata jest w szereg witamin, np. witaminę C. Grono osób ceni sobie jej właściwości odchudzające i chętnie włącza ją do swojej codziennej diety. Jej spożycie ma duże znaczenie także dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ wspomaga regulację poziomu cukru. Dobra herbata zielona to taka, która została zalana wodą o temperaturze około osiemdziesięciu stopni, choć w przypadku niektórych odmian zaleca się obniżyć temperaturę parzenia. Susz parzony krótko ma działanie pobudzające i z powodzeniem może zastąpić poranną kawę. Wiele herbaciarni oferuje także zielone herbaty aromatyzowane z dodatkami. Dostępne są mieszanki herbat ze suszonymi owocami. Taka herbata, znajdująca się w szklanym naczyniu, jest nie tylko smacznym i zdrowym napojem, lecz także stanowi element ozdobny kuchni. Osoby ciekawe nowych smaków nie muszą się ograniczać do zakupu jednej herbaty – mogą zaopatrzyć się w gotowe zestawy herbat, które oferuje niemalże każdy sklep z herbatami.

Podobne wpisy