Biała herbata kontra zielona – podobieństwa i różnice

herbata biała

Biała herbata i jej pozostałe odmiany

Herbata znana jest ludzkości od wielu wieków. Napary z liści zaparzano jeszcze przed rozpoczęciem ery chrześcijańskiej i zaparza się je do dzisiaj. Nic również nie wskazuje, aby ten trend miał się zmienić w przyszłości. Do wyboru jest bowiem multum rodzajów herbat: liściasta, w torebkach, prasowana, czarna, pu-erh, zielona herbata, biała herbata, z dodatkiem owoców, aromatyzowana – każda z nich ma swoich zwolenników. W ostatnich latach duże uznanie zdobyły wszelkie odmiany herbaty zielonej, a od niedawna jej śladami podąża biała. Czym one się różnią, a pod jakimi względami są podobne?

Listki i pąki źródłem smaku

Biała herbata wytwarzana jest z zerwanych wczesną wiosną nierozwiniętych pąków i młodych listków, których nie poddaje się formowaniu. Zieloną zaś uzyskuje się jedynie z liści, a w obu przypadkach następnym etapem produkcji jest suszenie. Moment zerwania oraz surowiec decydują o smaku i walorach estetycznych. Biała herbata, co nie powinno dziwić, charakteryzuje się jaśniejszym odcieniem i po zaparzeniu przybiera barwę słomkową, delikatnie żółtą. W parze z kolorem idzie smak cechujący się dużą subtelnością, bez wyczuwalnej nutki goryczy. W przypadku zielonej mamy do czynienia z większą różnorodnością. Nie sposób jednoznacznie opisać tego rodzaju herbaty, ponieważ w zależności od kraju pochodzenia i odmiany doznania są naprawdę urozmaicone. W porównaniu do białej jest jednak bardziej wyrazista, a jej barwa jest ciemniejsza, choć nadal klarowna, przypominająca odcienie żółtego.

Z dala od wrzątku

Istotną kwestią podczas przygotowywania naparu jest temperatura wody, jaką zalewamy drogocenne listki. Do zaparzenia białej najlepiej użyć wody o temperaturze 85 st. C, natomiast herbata zielona potrzebuje wody o kilka stopni chłodniejszej. Ożywczym naparem z zielonej herbaty można cieszyć się już po upływie trzech minut, zaś jej nieco mniej popularna biała koleżanka potrzebuje paru minut dłużej, aby w pełni okazać swoje walory smakowe. Bez względu jednak na to, którą z nich wybierzemy, możemy być pewni, że nasze zdrowie na tym nie ucierpi.

Biała herbata to nie tylko smak

Herbata jest źródłem wielu cennych dla zdrowia związków. Posiada właściwości oksydacyjne, niweczy rozwój komórek nowotworowych, pomaga niwelować napięcie oraz stres, a także orzeźwia. Zawiera witaminy i wpływa korzystnie na ciśnienie krwi, obniżając je, dzięki czemu maleje ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem krążenia.
Każdy dobrze zaopatrzony sklep z herbatami spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych amatorów tego smacznego i zarazem wartościowego naparu. Jeśli jednak sercem nie kierujemy się w stronę konkretnego rodzaju i cenimy sobie odmienność smaków, opłaca się wybrać zestaw herbat, który pozwoli codziennie raczyć podniebienie innymi walorami tego uwielbianego od wieków napoju.

Podobne wpisy