Herbata czerwona a herbata zielona

czerwona herbata

Herbata czerwona, zielona i czarna

W sklepach dostępne są różnego rodzaju herbaty świata, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Najpopularniejsza na Zachodzie jest herbata czarna, której najbardziej znaną mieszanką jest earl grey. Z kolei herbata czerwona cieszy się nieco mniejszym zainteresowaniem konsumentów. Herbata zielona jest niefermentowana i ma delikatny, cierpki oraz trawiasty aromat. Napój wykonany z herbaty zielonej ma jasnozieloną lub słomkową barwę. Zielona herbata zawiera takie witaminy, jak: B1, B2, B5, K, C, E, PP. Posiada najwięcej właściwości prozdrowotnych ze wszystkich znanych gatunków herbat – chroni przed zawałem serca czy utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi. Zielona herbata w zależności od długości parzenia może działać uspokajająco lub pobudzająco.

Podobieństwa i różnice

Podstawową różnicą pomiędzy herbatą zieloną a czerwoną jest to, że herbata czerwona jest pół sfermentowana. Czerwona herbata ma ziemisty, bardziej cierpki i aromatyczny smak. Napój wykonany z herbaty czerwonej ma głęboki, ciemny kolor. Znana jest między innymi pod nazwą pu-erh. Dostępna jest, jako: maocha (surowa zielona herbata, z której wykonuje się pu-erh), skompresowana maocha, dojrzała maocha bądź postarzana.
Zarówno zielone, jak i czerwone herbaty obniżają poziom cholesterolu we krwi, regulują przemianę materii, posiadają właściwości detoksykujące, zapobiegają próchnicy oraz wzmacniają zęby i kości. Herbata zielona ma zdolność do spalania tkanki tłuszczowej, aczkolwiek najczęściej stosowaną herbatą, jako składnik diet odchudzających jest herbata czerwona.
Warto również wspomnieć, że herbaty można podzielić ze względu na pory roku. W okresie letnim najczęściej pije się herbatę zieloną, ponieważ posiada ona właściwości orzeźwiające i chłodzące. Natomiast jesienią i zimą powinno się pić herbatę czerwoną i czarną, gdyż posiadają właściwości rozgrzewające. Na koniec, należałoby wspomnieć, iż istnieją znaczące różnice pomiędzy zaparzaniem obu tych herbat. Herbata zielona zaparza się w 70-80 stopniach Celsjusza, przez około 1-3 minuty. Natomiast czerwoną parzy się w 90 stopniach Celsjusza, przez około 2-4 minuty. Wtedy też wydobywany jest najlepszy smak z obu herbat.

Podobne wpisy